Beton Parlatma Sistemi Nedir?

Beton parlatma zemin teknolojisinde günümüzde gelinen son nokta olarak bilinir. Mevcut beton zeminleriniz BTZ Beton Parlatma makineleri ve aşındırıcı elmaslar ile silinerek beton yüzeyinin zayıf tabakası kazınır. Daha güçlü bir yüzey elde edilerek mekanik parlatma işlemi yapılır. Beton zeminlerin parlaklığını BTZ beton parlatma makineleri ile istediğiniz parlaklık seviyesinde bırakabilirsiniz.

Beton parlatma uygulaması yapılmış yüzeylere honlama aşamalarında Lityum Silikat uygulanır. Bu kimyasal beton içerisindeki kalsiyum hidroksit ile reaksiyona girer kalsiyum silikata dönüşür. Bu sayede beton sıkılaşır ve parlatılmış beton yüzeyler daha güçlü ve dayanıklı bir hale gelir.

Beton parlatma uygulamasına karar verilmiş bir projede, yeni dökülecek zemin betonlarının vibrasyonu yapılıp hava kabarcıkları alınırsa kuş gözleri denilen küçük deliklerin oluşumu önlenir ve bu sayede beton parlatıldığı zaman daha estetik ve pürüzsüz bir yüzeye sahip olunur.

Neden Beton Parlatma Sistemi?

Beton parlatma sisteminin pek çok avantajı vardır ve en uzun ömürlü zemin çeşididir. Maliyet açısından diğer alternatif ürünlere göre daha uygundur. LEED (Leadership in Energy and Environmental Design – Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik) dostudur. Dayanıklılığı, tozumazlık özelliği ve kayma direncinin yüksek olması açısından uzun ömürlü bir uygulamadır. Işık yansıtma özelliğine sahiptir.

Beton parlatma uygulaması yapılmış zeminin ortalama ömrü, diğer zemin yüzey işlemlerinin çoğunu geçerek perakende satış mağazaları, ambarlar, imalat tesisleri, restoranlar, okullar, hastaneler, ofisler, fabrikalar ve otoparklar için ortak bir tercih haline gelmiştir. Parlak beton zeminler konutlarda da giderek daha popüler hale gelmektedir. Özellikle Amerika ve Avrupa’da yeni yapılan alışveriş merkezleri ve otellerde dekoratif parlak beton zeminler tercih edilmektedir. Beton yüzeyleri istenildiği gibi renklendirilebildiği hatta betonun içine renkli cam parçaları, midye kabukları ve renkli dere taşları atılarak ışıl ışıl parlayan mükemmel dekoratif zeminler oluşturulabilir. Bu tip dekoratif beton zeminler, alternatiflerine oranla çok uzun kullanım ömrü, dayanımının çok daha fazla olması, çevreye dost olmaları, yatırım ve bakım maliyetlerinin ucuz olması gibi sebeplerden ötürü hemen, hemen bütün yeni projelerde tercih edilmektedir.

Beton Parlatma Sistemi Nerelerde Kullanılır?

Beton Silim ve Parlatma Sistemi; sağlıklı, tozsuz bir yapı sistemidir. İçerisinde Yüksek teknoloji, uzmanlık, ekipman ve materyal barındıran sistemdir. Beton Silim ve Parlatma sistemi yapılmış bir zemin; silim, aşındırma, parlatma ve kimyasal tepkime aşamalarından geçerek parlatılmış bir zemindir. Genellikle endüstriyel, ticari ve dekoratif alanlar için kullanılır.

Beton silim ve parlatma sistemleri; yumuşak, tozuyan, düşük aşınma dirençli beton yüzeylerde silim yaparak daha yüksek yoğunluğa sahip beton yüzey elde edilir.

Homojen, aşınma mukavemeti ve dayanımı yüksek olan yüzeyler elde edilmesini sağlar.

Beton silim ve parlatma sitemleri; lojistik depolar, fabrikalar, otoparklar, Avmler, hastaneler, okullar ve eğlence merkezleri olmak üzere çeşitli alanlarda sıkça kullanılan bir sistemdir.